Šola v naravi CŠOD Ajda 7., 8. r.

Ponedeljek, 3. 1. 2022

Po dolgih novoletnih počitnicah smo končno dočakali šolo v naravi – tematski teden prve pomoči. Po malici in testiranju v šoli smo se odpravili na 3-urno pot v Libeliče v CŠOD Ajda. Ko smo prispeli v zasneženo Koroško, smo se namestili v sobe, mentorji pa so nam predstavili program. Med odmori smo se zabavali, pogovarjali in igrali družabne igre. Vseskozi smo bili zaradi Covid-ukrepov v dveh mehurčkih – 7. in 8. razred. Imeli smo veliko aktivnosti kot na primer:

• izdelovanje bivakov,
  • predavanje o opeklinah,
  • popoldanski pohod do avstrijske meje,
  • igranje letečega krožnika,
  • nočni sprehod.

Zvečer smo šli utrujeni v sobe ter se stuširali in pripravili na nov dan. Pred spanjem smo lahko brali knjige in ponovno igrali družabne igre. Ob 22.00 smo se odpravili v postelje.

Zapisala: soba Jamnica

Torek, 4. 1. 2022

Že prvo uro smo se učili povijati rane, ranjence z opeklinami, urezninami in odrgninami. Preizkušali smo se v povijanju raznih delov telesa. Spoznali smo različne vrste prevezov: kompresijsko obvezo, klasno, vijak, želvo, povoj glave v obliki črke T in povoj prstov. Po okusni malici smo se ponovno vrnili v dva »mehurčka«. Učili smo se pravilno uporabljati defibrilator in pomagati osebi, ki se je onesvestila. Nato smo opravili zimski pohod. Ko smo se nekateri premočeni vrnili domov, smo se poučili še o torbici prve pomoči. Po večerni ajdoviziji, kjer se je vsaka soba predstavila, pa smo se utrujeni, toda polni novega znanja odpravili spat.

Zapisala: soba Ajdovo strnišče

Sreda, 5. 1. 2022

Danes smo se zbudili ob 7.15 in šli na testiranje. Vsi smo zdravi! Pri lokostrelstvu je bila naša soba najboljša, čeprav smo streljali z lokom v dežju. V sobi se velikokrat igramo družabno igro catan. Zelo zabavno je, ker se stalno hecamo in govorimo šale. Zajtrk, kosilo in večerja so super. Pred domom igramo vrtni šah, nogomet, košarko in odbojko kar na snegu. Znamo igrati kan jam in kitajski lebdeči krožnik na palici. Zvečer smo se učili delati vozle z vrvmi. Veliko zanimivega smo se naučili pri uri o ugrizih in pikih in te situacije tudi uprizorili z dramsko igro.

Zapisala: soba Samorastniki

Četrtek, 6. 1. 2022

Danes smo se po zajtrku odpravili sankat. Larisine in Sarine sani so bile tako navdušene, da so se same spustile v dolino – gozd! Po sankanju smo imeli okusno dopoldansko malico. Kmalu smo se odpravili na plezalno steno. Razdelili smo se v 2 skupini. Nekateri so premagali strah pred višino, drugi pa so padli in se ujeli na vrvi. Po kosilu smo se v gozdu učili delati bivake. Vsem skupinam je šlo zelo dobro. Potem smo se pogovarjali o opeklinah in g. Rajko nam je povedal veliko zanimivih zgodb. Potem je sledila zadnja večerja s palačinkami. Na animacijskem večeru smo imeli zelo zabavne plesne igre. Danes smo še posebno uživali.

Jutri dopoldne se bomo ponovno preizkusili na plezalni steni ter imeli še zadnjo naravoslovno delavnico. Po kosilu se bomo odpravili domov.

Zapisala: soba Levi devžej

VTISI UČENCEV 8. razreda

Daniel: V ŠVN sem se imel zelo lepo, še posebno sem užival pri plezanju in zvečer, ko smo kartali.

Lara: ŠVN me je naučila, kako ohranjati življenja drugih in svoje.

Luka Patrik: Naučil sem se izdelati bivak, narediti različne vrste prevez in ponovil kompresijsko obvezo.

Lovro: Sobe super, hrana super, tema super. Zdaj bi celo komu lahko rešil življenje.

Lin: Spoznal sem, da bom v življenju večkrat moral stisniti zobe, toda če bom upošteval postopke in pa lekcije, ki sem se jih tukaj naučil, ne bom imel večjih problemov in mi bo v življenju lepo.

Tara: ŠVN me je naučila, kako odreagirati v nevarni situaciji. Naučila sem se tudi nove veščine o prvi pomoči.

Vid: Naučil sem se uporabljati torbico prve pomoči in v gozdu narediti bivak.

Gabrijela: ŠVN je zame nova preizkušnja, v kateri sem spoznala in ponovila prvo pomoč. To mi bo pomagalo v življenju – mogoče bom to znanje potrebovala že jutri.

Pia: Naučila sem se, kako ukrepati pri reševanju življenja.

Lukas: V ŠVN mi je bilo najbolj všeč plezanje, sankanje in oživljanje, saj lahko komu rešiš življenje.

Nuša: Naučila sem se, kako kar najbolje odreagirati v nevarni situaciji, ko je neka oseba poškodovana, pa tudi povijati rane in delati vozle.

Lan: Spoznal sem več načinov reševanja življenja.

Tinkara: Naučila sem se veliko o prvi pomoči in naravi.

Živa: Osvojila sem nove veščine, kako ravnati v različnih situacijah in kako pomagati ponesrečencem.

Lili: Delavnice prve pomoči so bile zanimive in praktične. Naučile so me, kako ravnati v kritičnih situacijah.

Zala: ŠVN me je naučila pomagati ljudem, kar je nujno v vsaki nesreči.

Anže: Naučil sem se, da če sodelujemo, lahko naredimo veliko več kot en sam.

Alja: ŠVN me je naučila, kako premagam vse strahove in ostanem mirna v različnih situacijah.

Meri-Ana: Naučila sem se, kako ukrepati, če je nekdo poškodovan.

Erik: Imel sem se zelo lepo, posebno tisti večer, ko nam je razredničarka Darja povedala pravljico za lahko noč.

VTISI UČENCEV 7. razreda

Maja: Kdor ne reskira, ne profitira.

Sara: Sani so odšle, veselje pa ne.

Lina: Če ne probaš, ni zabavno.

Ema: Probati ni greh.

Zala: Le sodeluj in ne obupuj.

Laura: Všeč mi je bilo plezati po steni.

Ula: Všeč mi je bilo, ko smo plezali po plezalni steni.

Lana G. V.: Bila je zelo okusna hrana.

Luka: Šola v naravi je zelo zabavna.

Klara: Ne padi dol, glej gor.

Nejc: Boljša hrana kot v šoli.

Špela: Veselila sem se snega.

Lana H.: Všeč mi je bilo, ko smo delali bivake.

Viktor: Šola v naravi je boljša kot pouk.

Larisa: S Saro sva se skoraj polomili, ko sva se sankali.

Arne: Šola v naravi je bila zame nova izkušnja.

Julija: Ko smo se sankali, smo tudi velikokrat padli.

Gal: Šola v naravi mi je bila všeč, ker smo plezali po plezalni steni.

Isabella Leana: Hrana je bila odlična.

Tian: Šola v naravi je polna športa, kar je super.