Razmišljanje osmošolcev o ekologiji

Planet onesnažujemo s svetlobo, z izpusti plinov, odpadki in drugim. S tem spreminjamo življenjska okolja organizmov. Vsak nepremišljen človekov poseg v okolje lahko povzroči veliko škodo. Tega se dobro zavedajo tudi naši osmošolci, ki so pod mentorstvom učiteljice Darje Šinkovec, pri uri slovenščine razmišljali o omenjeni tematiki, ki je tudi ena izmed tem letošnjega projekta Erasmus+. Njihov pogled in kritično razmišljanje si preberite v nadaljevanju.

• Mislim, da je naš odnos do Zemlje zelo slab. Ne vem, ali ljudje ne vedo ali pa jih samo ne zanima, kakšno škodo delajo Zemlji s tem, da na primer smeti mečejo po tleh, namesto da bi našli koš za smeti. Po moje je to žalostno, saj s tem spodbujajo globalno segrevanje ter uničujejo naravo. Ljudje se ne zavedamo, da če izgubimo našo Zemljo, izgubimo vse, saj je na široko gledano Zemlja vse, kar imamo in če to uničimo, uničimo sebe. (Matevž Bahor)

• Zemljo imamo le eno, zato je ne smemo zapraviti. Človeštvo se sooča z raznimi težavami kot so onesnaženje, toplotna greda, globalno segrevanje …  Ampak s skupno močjo nam lahko uspe. (Tomaž Bahor)

• Jaz mislim, da imam dober odnos do ekologije, saj moja cela družina ločuje odpadke. Odpadke pa imamo zato, ker vanje spravljamo stvari (npr. tetrapaki), in jih uporabljamo v vsakodnevnem življenju. Odpadkov je več vrst: embalaža, steklo, mešani in biološki odpadki in še več.  Odpadke oz. smeti na smetiščih zažgejo, kar tudi povzroča globalno segrevanje, nekateri jih pa kar zmečejo v naravo. Razne odpadke bi lahko večkrat uporabili ali pa bi jih lahko nadomestili s čim drugim. Razgradnja odpadkov traja nekaj časa. Sortiranje pa je pomembno zato, da jih lahko recikliramo in ponovno uporabimo. Odpadki so resen problem na Zemlji, saj je onesnažena narava in to uničuje naš planet. (Aleks Ercek)

• Plastike je na Zemlji vse več. A se nihče od nas ne vpraša, kako bodo ljudje živeli za nami – naši vnuki in pravnuki. Vsi mislimo le na elektroniko. Odpadki se kopičijo, mi pa jih iz dneva v dan proizvajamo več in več. Kdo bo rekel stop temu, če ne mi? Ubijamo Zemljo in to zelo boli. Morda nam nihče ne verjame, ker smo mladi. Vsi pravijo, da smo še premladi, da bi razumeli vse grozote tega sveta. Ampak kot vsi pravijo, na mladih svet stoji. In res je tako. Če ne ukrepamo mi, ne bo nihče. Na svetu je že preveč plastike. Razgradnja pa traja predolgo. Najbolje bi bilo, če odpadkov sploh ne bi bilo. Ampak ljudje brez tega ne zmoremo. Ena od ključnih rešitev je to, da odpadke sortiramo. Veliko ljudi že to počne, a še vedno ne dovolj. Pa če ne nas, pa naše naslednike bodo pokopali vsi naši odpadki. To pa bomo končali le, če vsi združimo moči. Saj veste, na mladih svet stoji. (Hana Hudoklin)